БІНПО ВЗЯВ УЧАСТЬ В ОНЛАЙН-ТРЕНІНГУ «ЯК ПРАЦЮЄ РИНОК КАР’ЄРНОГО КОНСУЛЬТУВАННЯ В УКРАЇНІ ТА ХТО МОЖЕ СТАТИ КАР’ЄРНИМ РАДНИКОМ?»

26.02. 2025

 25 лютого 2024 року науково-педагогічні працівники кафедри педагогіки, психології та менеджменту Білоцерківського інституту неперервної професійної освіт взяли участь в онлайн-тренінгу з теми «Як працює ринок кар’єрного консультування в Україні та хто може стати кар’єрним радником?».

Онлайн-тренінг став можливим завдяки Національному агентству кваліфікацій, яке є постійно діючим колегіальним органом, що здійснює визначені Законом України «Про освіту» та іншими актами законодавства функції у сфері кваліфікацій. Агентство провадить свою діяльність з 2019 року. У складі Агентства на паритетних засадах представлені Міністерство освіти і науки України, Міністерство економіки України, Спільний представницький орган всеукраїнських об’єднань організацій роботодавців та Спільний представницький орган репрезентативних всеукраїнських об’єднань профспілок на національному рівні. Агентство є лідером у розбудові Національної системи кваліфікацій, забезпечує сприятливі умови для розвитку людського капіталу через взаємодію освіти і ринку праці та сприяє узгодженій діяльності законодавчої та виконавчої влади, роботодавців, професійних спільнот і профспілок.

В онлайн-тренінгу взяли участь: Юлія Грибовська, доцентка кафедри, кандидатка економічних наук, доцентка та  Ілля Пахомов, старший викладач кафедри.

Питання кар’єрного консультування та кар’єрних радників є надзвичайно актуальним для України. На тренінгу науково-педагогічні працівники кафедри дізналися: як працює система кар’єрного консультування в ЄС, чому молодь в Україні часто помиляється у виборі професії та як цього уникнути, а також що потрібно, щоб стати кар’єрним радником.

Виявилося, що кар’єрне консультування в Україні є відносно новою, але швидко зростаючою сферою. Зі змінами на ринку праці та зростанням конкуренції, особливо після початку повномасштабного вторгнення росії, послуги кар’єрних консультантів стають дедалі більш затребуваними. Це пов’язано з необхідністю професійної адаптації, перекваліфікації та працевлаштування різних категорій населення, включаючи ветеранів, внутрішньо переміщених осіб та молодь.

У 2019 році в Україні було створено перший освітній курс з кар’єрного консультування, що стало важливим кроком у розвитку цієї професії. У 2023 році засновано Асоціацію кар’єрних консультантів України (АККУ), яка об’єднує фахівців для підвищення стандартів консультування, обміну досвідом та співпраці з державними органами. АККУ також працює над популяризацією професії та впровадженням етичних стандартів у сфері кар’єрного консультування.

Кар’єрним консультантом може стати людина з різноманітним професійним досвідом, яка має бажання допомагати іншим у розвитку їхньої кар’єри. Хоча вища освіта в галузі психології або HR є перевагою, вона не є обов’язковою. Важливими є такі навички та якості: міжособистісні та комунікативні навички: здатність ефективно спілкуватися та встановлювати довірливі стосунки з клієнтами; розуміння ринку праці: знання тенденцій, вимог роботодавців та особливостей різних професій; аналітичні здібності: вміння оцінювати навички та потенціал клієнта, а також розробляти стратегії його професійного розвитку; а також емпатія та підтримка: здатність розуміти потреби клієнта та надавати моральну підтримку. Для здобуття необхідних знань та навичок рекомендується проходити спеціалізовані курси та тренінги з кар’єрного консультування. В Україні такі програми пропонують різні організації, зокрема Career Hub, який надає теоретичні знання та практичні інструменти для роботи з різними запитами: профорієнтація, пошук роботи, розвиток кар’єри та вихід із кризових ситуацій.

Отже, ринок кар’єрного консультування в Україні активно розвивається, відкриваючи нові можливості для фахівців, які прагнуть допомагати іншим у досягненні професійних цілей.

Вважаємо, що онлайн-тренінг надав багато корисної та цікавої інформації для викладачів кафедри, дозволив їм глибше зрозуміти сутність ринку кар’єрного консультування України.

Після завершення онлйн-тренінгу його учасники подякували організаторам та спікерам за теплу та дружню атмосферу, а також за надзвичайно корисну й актуальну інформацію, а вони, в свою чергу, відмітили їх активність та вмотивованість.