БІНПО ВЗЯВ УЧАСТЬ У ГОСТЬОВОМУ ВЕБІНАРІ НА ТЕМУ ПОДОЛАННЯ СТРАХІВ

01.02. 2024

 31 січня 2023 року науково-педагогічні працівники кафедри педагогіки, психології та менеджменту Білоцерківського інституту неперервної професійної освіти взяли участь у гостьовому вебінарі з теми «Страх: коли він буває корисним, а коли перетворюється на проблему? Кілька ідей, як можна працювати з відчуттям страху». Участь у вебінарі взяли: Наталія Торба, доцентка кафедри, кандидатка психологічних наук, доцентка, Олег Фурс, доцент кафедри, кандидат психологічних, Ілля Пахомов, старший викладач кафедри, а також здобувачі вищої освіти БІНПО за спеціальністю 053 «Психологія».

Вебінар став можливим завдяки Проєктному бюро Австрійської служби міжнародної співпраці в галузі освіти та досліджень (OeAD). Спікером вебінару виступила відома психотерапевта, докторка Барбара Прайтлер, авторка книжки «Ті, що зникли без сліду… Психотерапевтична робота з родичами осіб, які зникли без вісті».

Проблему надання психологічної допомоги особам, які мають проблему з тривожністю та фобіями, важко переоцінити. Такі особи можуть здійснювати аутодеструктивні вчинки, навіть суїцидальні дії. Тому практичний досвід роботи з тривожністю, який має докторка Барбара Прайтлер, надзвичайно цікавий та корисний для практикуючих та майбутніх психологів.

На початку семінару Барбара Прайтлер назвала фізіологічні зміни, які супроводжують страх: підвищене серцебиття, часте дихання, вираз обличчя, сухота у роті, відчуття запаморочення, тремтіння, навіть втрата свідомості. Також вона охарактеризувала типові реакції на ситуації, що викликають страх: втеча, уникнення, оборона та заціпеніння. В цих ситуаціях можливі різні психічні реакції: неспокій, викривлене сприйняття, порушення процесів мислення. Вона навіть навела термін Жана Амері «беззбройна безпорадність перед страхом».

Торкнулася спікерка й актуальної для України проблеми посттравматичного стресового розладу (ПТСР). Вона повідомила, що між травматичними подіями і початком ПТСР може тривати так званий латентний період (безсимптомна фаза). Потім можуть проявлятися певні симптоми: постійне переживання травматичного досвіду, уникання всього, що може будь-яким чином нагадати про травматичні події, зростає тривожність, збудливість та негативні емоції, можуть відбуватися зміни у свідомості, порушення сприйняття, труднощі у стосунках і навіть зміна цінностей людини. 

 Особливу увагу Барбара Прайтлер звернула на особливості роботи зі страхом. Вона зазначила, що травматичний досвід призводить до втрати довіри, відповідно у людини зростає страх майбутнього. В цих ситуаціях варто повернути контроль над собою, звернутися за допомогою, задіяти власні психічні ресурси. 

В основу вебінару були покладені матеріали з психоедукації, перекладені українською мовою (www.trauma-surviving.com). На наш погляд, вони допоможуть практичним психологам, які працюють з тривожністю.

Вебінар надав багато корисної та цікавої інформації для викладачів кафедри та здобувачів вищої освіти за спеціальністю «Психологія», дозволив їм глибше зрозуміти сутність тривожності та шляхи подолання її негативних наслідків.

Щиро дякуємо організаторам вебінару та особисто докторці Барбарі Прайтлер за надзвичайно актуальну та практично корисну інформацію!