МІСЯЦЬ ЧЕРВЕНЬ – РУМ’ЯНЕЦЬ РОКУ

01.06. 2023

Перший, наймінливіший місяць літа – місяць червень. Навкруги стоять пахощі квітів і трав, у садах рум’яняться черешні, спіють полуниці, червоніють суниці. Місяць щедрий і на тепло, і на дощ; і день у цьому місяці найдовший.

Місяць червень «відкриває двері в літо». За соковиту зелень, яскраві барви, за ясно-червоні зорі, мабуть і прозвали цей місяць «рум’янець року».

Червень – всьому початок: і врожаю, і майбутній осені.

Походить від слова «червець». Саме в цей час з’являється дуже цінна комаха — червець. З неї раніше виготовлювали червоний барвник для тканин. Ще є припущення, що назва місяця походить від масового цвітіння квітів, зокрема маку та півонії. А може й від достигання червоних полуниць та черешень.

Червень має назви: кресник, червець, ізок, гнилець. «Кресник» означає літній сонцеворот. Походить це слово від «кресати» вогонь, тобто запалювати купальське вогнище, іноді мовознавці пояснюють назву червень від назви личинки з якої в минулому виготовляли червону фарбу. Але більш переконливими і правдоподібними є пояснення назви від червоний: час достигання ягід, плодів, квітів, які в ней час червоніють.

Найдовші дні та найкоротші ночі тільки в цьому місяці. Місяць найяскравішого і найдовшого світла сонця. Багатство світла – характерна ознака цього місяця. Ранковий туман у червні – на гожу днину.

МІСЯЦЬ ЧЕРВЕНЬ ТА ПРИРОДНІ ПРИКМЕТИ

 Наш народ з давніх-давен славиться цікавими і повчальними життєвими прикметами:

 1. У червні гримить довго й невиразно – на тривалу негоду, недовго, різко і лунко – невдовзі засвітить сонце.
 2. Якщо сонце зійшло яскраво-червоним, але незабаром сховалося за хмари – передбачаються опади.
 3. Темнішають сонячні промені – бути грозі.
 4. Вранішній туман стелиться по воді – день порадує теплом.
 5. Ластівки шугають над самою водою – перед дощем.
 6. Горобці зранку купаються у пилюці – після обіду задощить.
 7. У мурашнику жвавий рух – на хорошу погоду.
 8. Комарі та мошки стовпом – перед спекою.
 9. Худоба збивається до купи – чекайте опадів.
 10. Берізка польова згортає квіточки – до дощу.
 11. Поник цвіт картоплі – до негоди.
 12. З листя осокора чи клена крапають “сльози” – невдовзі задощить.
 13. Висока і крута веселка віщує вітер, а низька і положиста – дощ.
 14. До пізньої ночі сюрчать коники – ранок буде тихий і сонячний.
 15. Кажани довго літають після заходу сонця – буде ясно і тепло.

ЗЕЛЕНІ СВЯТА – ОСОБЛИВА ОЗНАКА МІСЯЦЯ

 На місяць червень припадає християнське свято Трійці. Трійця, Зелена неділя, Зелені свята – це свято українці святкують на сьому неділю після Великодня.

Це одне з найбільших свят, після Різдва та Великодня. У сиву давнину наші пращури пов’язували ці свята з буйністю природи, у яку тоді свято вірили.

Головний атрибут свята – прикрашання садиби зеленим гіллям і запашними травами. За цим святом стоїть ще одна дуже важлива, життєво необхідна справа – народне травозбирання, що становило колись основне джерело ліків.

МІСЯЦЬ ЧЕРВЕНЬ ТА ДЕРЖАВНЕ СВЯТО

 28 червня країна відзначає державне свято – День Конституції України. І ви не забудьте про цей важливий день у вашому повсякденні. Це єдине державне свято, яке закріплене у самій Конституції, від 28 червня 1996 року, на п’ятому році проголошення незалежності. Весь чинний Основний Закон складається з 15 розділів і 161 статті.

 За допомогою Конституції кожен президент України складає присягу на вірність народу, поклавши руку на неї і Пересопницьке Євангеліє. Пам’ятайте про це.