У БІНПО ВІДБУВСЯ МІЖРЕГІОНАЛЬНИЙ НАУКОВО-ПРАКТИЧНИЙ СЕМІНАР «ПРОФЕСІЙНА ДІЯЛЬНІСТЬ ПЕДАГОГА В УМОВАХ ЦИФРОВОГО ОСВІТНЬОГО СЕРЕДОВИЩА»

30.04. 2023

  27 квітня 2023 року у Білоцерківському інституті неперервної професійної освіти ДЗВО «УМО» НАПН України відбувся міжрегіональний науково-практичний семінар «Професійна діяльність педагога в умовах цифрового освітнього середовища».

Організаторами заходу виступили: кафедра технологій навчання, охорони праці та дизайну Білоцерківського інституту неперервної професійної освіти ДЗВО «УМО» НАПН України; науково-методичний центр професійно-технічної освіти у Харківській області.

Захід був проведений у форматі Zoom-конференції. Спікерами міжрегіонального семінару виступили 15 науково-педагогічних і педагогічних працівників. У семінарі взяли участь понад 300 учасників, було 254 точки підключення. До семінару доєдналися представники 46 закладів професійної (професійно-технічної) освіти із Закарпатської, Вінницької, Донецької, Миколаївської, Дніпропетровської, Львівської, Харківської, Київської, Кіровоградської, Одеської тощо областей.

Знаковим стала дата проведення семінару для кафедри технологій навчання, охорони праці та дизайну, адже 28 квітня відзначається Всесвітній день охорони праці під гаслом «Безпечне та здорове робоче середовище – основний принцип та право на роботу» (A Safe and healthy working environment as a fundamental principle and right at work).

Мета науково-практичного семінару: ознайомлення учасників з основними підходами та інструментами, що допоможуть ефективно використовувати цифрові технології в освітньому процесі; розвиток у педагогів професійної освіти цифрової компетентності, необхідної для успішної роботи в умовах цифрового середовища; науковий дискурс щодо розв’язання проблем та викликів, пов’язаних з означеним колом питань.

Тематика питань науково-практичного семінару: розвиток цифрової компетентності педагогічних працівників закладів професійної (професійно-технічної) освіти як складник освіти 4.0: виклики, можливості, рішення;  використання цифрових інструментів в освітньому процесі; упровадження штучного інтелекту в освітній процес закладу професійної (професійно-технічної) освіти: реалії і перспективи; питання кібербезпеки в контексті використання цифрових технологій в професійній освіті; уплив цифрових технологій на формування виробничої культури, підвищення ефективності співробітництва та розвиток бізнес-моделей у сфері професійної освіти; роль педагога професійної освіти у формуванні культури цифрової безпеки здобувачів освіти; цифровізація професійної освіти в умовах воєнного стану.

З вітальними словами та науковою доповіддю до учасників семінару звернулася Вікторія Вікторівна Сидоренко, директорка Білоцерківського інституту неперервної професійної освіти. Вікторія Вікторівна презентувала досвід розбудови єдиної освітньоцифрової екосистеми БІНПО, напрями цифрової трансформації інституту для підготовки цифрового фахівця на курсах підвищення кваліфікації. Зауважила на особливостях здійсненого переходу БІНПО на нову освітню модель, заміну традиційно-класичного освітнього простору на віртуально-мережевий, забезпечення всіх учасників освітнього процесу рівними можливостями доступу до послуг, інформації та знань, що надаються на основі інформаційно-комунікаційних технологій.

Від Харківщини з привітальним словом виступила Наталія Салогуб, заступник директора науково-методичного центру у Харківській області. Доповідачка зазначила, що диджиталізація закладів освіти допомагає забезпечити якість навчання, робить його більш доступним та ефективним, полегшує роботу педагогів та адміністрації закладів освіти. Однак, важливо забезпечити правильне впровадження цифрових технологій та підготовку педагогічного колективу до їх використання.

З науковими доповідями на міжрегіональному семінарі виступили:

Антонін Букач, директорка ТОВ «Академія цифрового розвитку», сертифікований тренер Google for Education Certified Trainer, вчителька інформатики вищої категорії, вчитель-методист Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради Київської області, з науковою доповіддю: «Цифрові інструменти Google для освіти»; Владлена Дробна, методистка НМЦ ПТО у Харківській області, із науковою доповіддю: «Ютуб-канал: новий формат професійної освіти та кар’єрної орієнтації молоді»; Марія Юдіна, майстер виробничого навчання, викладачка спецдисциплін Дніпропетровського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості, інструктор академії CISCO НМЦ ПТО у Дніпропетровській області та академії CISCO ДЦ ПТО ДСЗ, із науковою доповіддю: «Застосування кейс-методу та інструментів Google для формування навичок професійної мобільності»; Андрій Карпенко, директор Громадської спілки «Запорізький кластер «Інжиніринг-Автоматизація-Машинобудування», доктор економічних наук, професор кафедри економіки та митної справи Національного університету «Запорізька політехніка», із науковою доповіддю: «Проблеми та особливості організації навчання за дистанційною формою на прикладі досвіду «Запорізької політехніки»; Надія Смоліна, заступниця директора з навчально-виробничої роботи ДПТНЗ «Харківське вище професійне училище сфери послуг», із науковою доповіддю:  «Практичний досвід використання корпоративного домену в професійній діяльності педагога в умовах єдиного освітнього середовища»; Світлана Швидка, доцентка кафедри технологій навчання, охорони праці та дизайну Білоцерківського інституту неперервної професійної освіти, кандидатка фізико-математичних наук, доцентка, із науковою доповіддю:  «Особливості ефективного дистанційного навчання»; Надія Смоліна, заступниця директора з навчально-виробничої роботи ДПТНЗ «Харківське вище професійне училище сфери послуг», з науковою доповіддю: «Практичний досвід використання корпоративного домену в професійній діяльності педагога в умовах єдиного освітнього середовища»; Наталія Коханевич, викладачка ДПТНЗ «Харківське вище професійне училище будівництва», із науковою доповіддю: «Модель ефективної цифрової взаємодії педагога зі здобувачами освіти на уроках професійно-теоретичної підготовки в умовах дистанційного навчання»; Олександр Самойленко, професор кафедри технологій навчання, охорони праці та дизайну Білоцерківського інституту неперервної професійної освіти, доктор педагогічних наук, із науковою доповіддю: «Використання цифрової освітньої платформи на курсах підвищення кваліфікації у БІНПО».

Цікавими, інформативними та практико орієнтованими були майстер-класи у від педагогічних працівників: Тетяни Рожкової, методистки Люботинського професійного ліцею залізничного транспорту, Тетяни Назаренко, викладачки спецдисциплін Професійно-технічного училища № 2 м. Дніпро, студентки БІНПО.

Учасники зазначили, що використання цифрових технологій в професійній діяльності дозволяє зробити процес навчання більш ефективним та цікавим для здобувачів освіти. Однак, для успішного впровадження цифрових технологій в освітній процес необхідна належна професійна підготовка педагогічних працівників, яку можна отримати на базі Білоцерківського інституту неперервної професійної освіти ДЗВО «УМО» НАПН України.

Дякуємо всім учасникам міжрегіонального семінару за активну участь та цікаві доповіді. Віримо, що саме  разом зможемо забезпечити ефективне впровадження цифрових технологій в освітній процес ЗП(ПТ)О.

Повний запис роботи міжрегіонального науково-практичного семінару «Професійна діяльність педагога в умовах цифрового освітнього середовища» розміщено у відкритому доступі на офіційному ютуб-каналі БІНПО:
https://www.youtube.com/channel/UClmwbNXs_VtXXPdWGNoBx8Q/videos