ЯКОГО КОЛЬОРУ КВІТЕНЬ?

05.04. 2023

Другий весняний місяць та четвертий місяць року в григоріанському календарі носить назву квітень. Назва місяця в Україні прижилася не одразу. Адже в давньоруський час його називали «цвєтєнь», а згодом «апріль». «Апріль» – від латинскього «апріліс», чи ще давнішого – «апрілюм», тобто «сонячний».

Латинською ‒ Aprilis (від aperire ‒ «відкривати» або apricus ‒ «сонячний»).

Назва «квітень» (у написаннях: цвѣтень, квѣтень, квитень, кветень) трапляється в староукраїнських джерелах з XVI століття. Назва пояснюється тим, що в цей час розцвітають весняні квіти, квітує земля.

І хоча назва «квітень» з’явилася у книжників ще у XVI столітті, проте активно почала вживатися лише у ХХ столітті.

У різних регіонах України для означення місяця користувалися діалектичними накличками. У західних областях в активному вжиткові був «квітень», на Поліссі (до речі, ця назва деінде збереглася й до сьогодні) – «краснець». Зустрічаються й інші – «лукавець» (на ознаку примхливої погоди), «снігогін», «водолій» тощо.

Одначе найпершою давньоруською назвою, як засвідчують історичні джерела, був «цвєтєнь». Подібні паралелі є і в інших слов’янських народів: у болгар – «цветник», чехів і словаків – «кветень», поляків – «квецень», сербохорватів – «цвьотань». У білоруській мові закріпилася назва «красавік».

Цвітень, красенець, водолій. Ці та інші назви пов’язані з полудневим місяцем весни. Але в народі є ще одна і не менш цікава накличка – «лелечник». Недарма кажуть: «Прилетів лелека – весну приніс здалека».

Квітень кольору молодої зелені, ніжно-салатовий, майже жовтий.
Кольори перших квітів – яскраві фарби на зеленому тлі. Кольори молодої трави, крапель дощу і ранкової свіжості.

Назва місяця пов’язана з цвітінням квітів у пору, коли весна повністю вступає в свої права. Відомі також народні назви: лукавець, дзюрчальник, краснець, водолій.

З приходом квітневого тепла хлібороби кожного дня уважно спостерігали за природою і знали що і коли сіяти й садити, бо «квітневий день рік годує», а ще коли «посієш вчасно,  то вродить рясно, а посієш рідко, то вродить дідько». «Розвинувся дуб ‒ час сіяти горох», «Як зацвіте вільха ‒ сійте гречку, а зацвітуть вишні ‒ кукурудзу», «Мокрий квітень ‒ на врожай картоплі», «Якщо квітень холодний ‒ рік неврожайний».

Почався квітень, все довкіл квітує,
Нарциси зацвіли на квітнику.
Весна летить і часом бешкетує
Веселу має вдачу і легку.

У квітні Білоцерківський інститут неперервної професійної освіти ДЗВО «УМО» НАПН України запланував багато важливих справ, спрямованих на професійний розвиток сучасного фахівця.

Щоб не пропустити важливе – пропонуємо наш органайзер.

Тримаємо наш переможній освітянський стрій і наближаємо перемогу своїми професійними здобутками