УЧАСТЬ БІНПО У ВЕБІНАРІ «ПОРІВНЯННЯ СИСТЕМИ КВАЛІФІКАЦІЙ УКРАЇНИ З ЄВРОПЕЙСЬКОЮ РАМКОЮ КВАЛІФІКАЦІЙ (ЄРК)» (КОМАНДА EQF DG EMPL)

27.02. 2023

  27 лютого 2023 року науково-педагогічні працівники Білоцерківського інституту неперервної професійної освіти ДЗВО «УМО» НАПН України взяли участь у вебінарі «Порівняння системи кваліфікацій України з Європейською рамкою кваліфікацій (ЄРК)». Вебінар організовано та проведено спільною командою EQF DG EMPL.

У роботі над порівняльним  аналізом взяли участь Європейська Комісія, Європейський фонд освіти, Консультативна група з питань Європейської рамки кваліфікацій та зацікавлені особи з боку України: Міністерство освіти і науки України, Національне агентство кваліфікацій, Центр «ENIC», Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти, Державна служба якості освіти та інші зацікавлені стейкхолдери.

Програма вебінару складалася з трьох частин: привітання учасників та представлення членів команди, презентація звіту, питання і відповіді. Спікером заходу виступила Manuela Prina (European Training Foundation), яка схарактеризувала досвід команд, очікування від реалізації проєкту.

Зі вступним словом до практиків, політиків, освітніх закладів та громадян з України, ЄС звернулися: Стефан Олсон, заступник директора Генерального директората Європейської комісії з питань зайнятості, соціальної політики та інклюзивності; Андрій Вітренко, перший заступник Міністра освіти і науки України. Посадовці зауважили, що Європейська рамка кваліфікацій дає змогу здобувачам освіти, закладам освіти і роботодавцям порівнювати кваліфікації різних країн. Завдяки цьому людям буде легше продовжувати навчання або працювати за кордоном. Україна почала розробляти свою Національну рамку кваліфікацій у 2010 році, надихнувшись прикладом ЄРК, і створила своє Національне агентство кваліфікацій як тристоронній орган. Коли 24 лютого 2022 року відбулося вторгнення росії в Україну, пріоритети змінилися, і робота над звітом перервалася. Разом із тим в умовах, коли вже у перший місяць війни майже 3.7 мільйони українців рятувалися від війни в країнах ЄС, завершення роботи з порівняння набуло нагального характеру з огляду на необхідність визнання кваліфікацій українців у Європі — як для входження на ринок праці, так і для здобуття освіти.

Koen Nomden (European Commission) здійснив загальну презентацію звіту за напрямами: процес порівняльного аналізу, структура змісту та висновки, як можна використовувати результати порівняльного аналізу. Написання звіту завершено в січні 2023 року. Ознайомитися з самим звітом можна за посиланням: https://europa.eu/europass/en/node/2036.

Arjen DeiJ та Anatolii Garmash (European Training Foudation) зауважили, що для порівняння та діалогу було визначено одинадцять основних тем, зокрема: завдання рамок кваліфікацій; сфера охоплення рамок кваліфікацій; рівні та дескриптори рівнів; підходи щодо результатів навчання; підтвердження неформального та інформального навчання/визнання попереднього навчання; забезпечення якості; визнання іноземних кваліфікацій; механізми управління; комунікація, помітність, прозорість, доступ до інформації; забезпечення прозорості та якості процесу порівняння.

Юрій Рашкевич (Національне агентство кваліфікацій) звернув увагу на перевагах порівняльного аналізу, а саме висловив припущення, що даний звіт може слугувати ефективною допомогою у формуванні цифрових траєкторій визначення документів про освіту. Означив перспективи роботи щодо включення мікрокваліфікацій в систему національних кваліфікацій та інше.

Tina Polo (European Commission) зосередила увагу на роз’ясненні підходів щодо розуміння ЄРК. Катерина Супрун надала аналітику про систему освіти в Україні під впливом війни, а саме втрати за 368 днів повномасштабної агресії: більше 2711 закладів освіти пошкоджено, більш як 440 повністю зруйновано від бомбардувань та обстрілів; більще 8 мільйонів зовнішньо переміщених українців; близько 7 мільйонів внутрішньо-переміщених осіб; 461 дитина загинула, більш як 927 отримали поранення.

До спілкування доєдналися й інші представники як ЄС так і МОН України. Експерти зазначили, що тепер, коли Україна стала державою-кандидатом на вступ до ЄС і долучилася до ЄРК, цей звіт допоможе у підтримці її подальшої інтеграції. Зв’язок між кваліфікаціями з України та держав-членів ЄС є важливим не лише для українців в ЄС. Щоб країна могла почати відбудову, ринку праці України терміново потрібні кваліфіковані професіонали. Віримо, що більшість переміщених українців за кордон, які нині працюють або навчаються в ЄС, повернуться додому, щойно це стане можливо та безпечно. Відповідно встановлення зв’язку між українською та європейською системами кваліфікацій ніколи не було таким важливим, як зараз, і це потребуватиме подальшої роботи.

Щиро дякуємо нашим колегам з ЄС за підтримку на шляху до того, щоб зробити українські кваліфікації більш видимими для багатьох зацікавлених сторін як у сфері освіти, так і сфері працевлаштування.