НАУКОВО-ПЕДАГОГІЧНІ ПРАЦІВНИКИ БІНПО ВЗЯЛИ УЧАСТЬ У КРУГЛОМУ СТОЛІ «ЦИФРОВА ТРАНСФОРМАЦІЯ НАУКОВОЇ ДІЯЛЬНОСТІ В ЗАКЛАДАХ ВИЩОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ»

02.02. 2023

  31 січня 2023 року науково-педагогічні працівники Білоцерківського інституту неперервної професійної освіти ДЗВО «УМО» НАПН України взяли участь у кругломц столі «Цифрова трансформація наукової діяльності у закладах вищої освіти в умовах євроінтеграції».

Метою заходу стало обговорення досвіду застосування в закладах вищої освіти цифрових сервісів та е-інфраструктур, розгляд особливостей застосування інструментів відкритої науки, особливості цифровізації наукової діяльності.

На круглому  столі було зареєстровано понад 800 учасників, зокрема представники МОН України, науковці, дослідники, представники різних організацій. Від БІНПО в заході взяли участь: Оксана Маслова, завідувачка кафедри технологій навчання охорони праці та дизайну, кандидатка фізико-математичних наук, доцентка; Олена Юденкова, учений секретар, кандидатка педагогічних наук; Олександр Самойленко, доктор педагогічних наук, професор кафедри; Ірина Гончарова, старша викладачка; Світлана Мозгова, старша викладачка.

Модераторками круглого столу виступили: Анна Яцишин та Теодозія Яцишин. Робота круглого столу була організована в 3 сесії.

Сесія 1. Цифровізація науки: від макрорівня (EOSC, GEANT; URIS; HPAT) до мікрорівня (інституційні репозитарії, системи для узагальнення звіту даних). Забезпечення відкритого доступу до дослідницької інфраструктури.

Сесія 2. Національний план щодо відкритої науки: нормативно-правові акти в середньостроковій перспективі.

Сесія 3. Успішні кейси: цифрова трансформація наукової діяльності у закладах вищої освіти України.

Доповідачами заходу виступили: Анна Яцишин, кандидатка педагогічних наук, старша наукова співробітниця НАН України; Григорій Мозолевич (МОН) кандидат технічних наук, керівник експертної групи з питань інтеграції до Європейського дослідницького простору Директорату науки та інновацій МОН України; Андрій Василенко, кандидат геологічних наук, державний експерт експертної групи з питань цифрової трансформації освіти і науки Директорату цифрової трансформації МОН України; представники від Амазону; Євгеній Преображенський (виконавчий директор Асоціації URAN); Михайло Хижняк, Денис Гриньов (EPAM); Андрій Костромитський; Девід Хеінс, директор проєкту OCRE(GEANT); Олександр Березко, президент Eurodoc, доцент Львівської політехніки; Андрій Морозов (Житомирська політехніка), Теодозія Яцишин, доктор технічних наук, професор, ІФНТУНГ та інші.

На заході було відзначено, що в Україні функціонують різні види е-інфраструктур, які займаються отриманням, зберіганням, управлінням та інтеграцією дослідницьких даних, їх візуалізацією, аналізом, створенням моделей на їх основі, послугами обчислення, комунікації, що надаються шляхом використання мережі Інтернет. Особливу увагу було звернено на те, що цифрові сервіси та різні види е-інфраструктур, які забезпечують роботу науково-освітнього простору є критично важливими, оскільки це запорука інтеграції України до Європейського дослідницького простору та Єдиного цифрового ринку Європейського Союзу. 

Під час доповідей учасниками було висвітлено різні аспекти цифровізації науки. Зокрема, Григорієм Мозолевичем було відзначено, що в рамках даного процесу створено Національний план щодо відкритої науки, що детально описує ряд завдань та етапів процесу, визначено основні кроки та досягнення в даному напрямку і розписано чіткий план реалізації.

Науково-педагогічні працівники Білоцерківського інституту неперервної професійної освіти щиро вдячні організаторам та доповідачам за цікаву актуальну інформацію, можливість обмінятись досвідом, заслухати шляхи вирішення проблем, пов’язаних із цифровізацією науки.