МАЙСТЕРКЛАС «NotebookLM ЯК КОГНІТИВНИЙ АСИСТЕНТ НАУКОВЦЯ: СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ДЖЕРЕЛ ТА ПРОТИДІЯ ГАЛЮЦИНАЦІЯМ ШІ»

10.05. 2026

05 травня 2026 року у межах діяльності кафедри технологій навчання, охорони праці та інклюзивної освіти БІНПО відбувся майстерклас «NotebookLM як когнітивний асистент науковця: систематизація джерел та протидія галюцинаціям штучного інтелекту», спрямований на підвищення цифрової та медіаінформаційної компетентності педагогічних і науково-педагогічних працівників.

Майстерклас модерувала Хмарна Лілія Віталіївна, докторка філософії, доцентка кафедри технологій навчання, охорони праці та інклюзивної освіти.

В умовах стрімкої інтеграції генеративного штучного інтелекту в науково-дослідницьку діяльність особливої актуальності набуває проблема галюцинацій ШІ, некоректної інтерпретації джерел, втрати контексту та зниження якості аналітичного мислення. Саме тому формування навичок усвідомленого, контрольованого й безпечного використання ШІ-інструментів стає важливою складовою академічної доброчесності та когнітивної безпеки науковця.

NotebookLM було представлено як інструмент когнітивного асистування, орієнтований не на генерацію випадкових відповідей, а на роботу з чітко визначеним корпусом достовірних джерел.

У ході майстеркласу учасники ознайомилися з функціональними можливостями NotebookLM, зокрема:

  • принципами роботи моделі «source-grounded AI» (ШІ, прив’язаного до завантажених джерел);
  • алгоритмами створення персоналізованого наукового середовища для аналізу текстів;
  • інструментами смислової навігації, тематичної кластеризації та логічного структурування джерельної бази дослідження.

Практичний блок був присвячений:

  • систематизації наукових джерел (статей, монографій, нормативних документів);
  • порівняльному аналізу позицій авторів без втрати оригінального контексту;
  • використанню NotebookLM для підготовки оглядів літератури, тез, наукових аргументів;
  • виявленню та мінімізації ризиків галюцинацій ШІ шляхом жорсткої прив’язки відповідей до першоджерел.

Окрему увагу було приділено питанню когнітивної відповідальності науковця у взаємодії з ШІ. Учасники обговорили відмінність між: автоматизованою генерацією тексту, аналітичним співмисленням із цифровим асистентом, критичним контролем результатів роботи ШІ.

Було наголошено, що NotebookLM не замінює наукове мислення, а виступає інструментом його підсилення, за умови дотримання принципів верифікації, джерельної прозорості та рефлексії.

За результатами майстеркласу учасники дійшли спільного висновку, що використання NotebookLM як когнітивного асистента:

  • сприяє впорядкуванню наукового мислення;
  • знижує ризики дезінформації та галюцинацій ШІ;
  • підвищує якість роботи з джерелами;
  • підтримує академічну доброчесність і ментальну стійкість дослідника.

Майстерклас засвідчив, що усвідомлене впровадження інструментів штучного інтелекту в наукову діяльність є важливим чинником розвитку сучасної медіакультури, цифрової грамотності та когнітивної безпеки в освітньому й науковому просторі.